Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Ruszyła strona internetowa www.galeriawycinanki.pl

28.08.2020

Strona prezentuje w nowoczesny sposób wybrane prace polskich wycinankarek z wielu regionów Polski. To pierwsza tego typu Wirtualna Galeria Wycinanki Polskiej.

Wycinanka w Polsce jest rozpoznawalnym symbolem na całym świecie i rozpowszechniła się w Polsce w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie wraz z ideą slow design twórcy projektu chcą zwrócić uwagę na niezwykłą oryginalność, różnorodność wycinankę i przywrócić ich wartość w obszarze sztuki. Z jednej strony coraz bardziej cenimy tradycyjne wzornictwo ale z drugiej brak kolejnych pokoleń chętnych do wykonywania tego zawodu.

Na stronie internetowej www.galeriawycinanki.pl można wybrać dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci i dla dorosłych, a na każdej jest zaprezentowane kilkadziesiąt różnych prac z wielu regionów Polski. Prace są opatrzone krótką notką skąd pochodzą i jakie są charakterystyczne elementy. Na stronie w nowoczesny sposób zaprezentowano prace z 8 regionów Polski zarówno sprzed ponad 70 lat jak i prace współczesne.

Dodatkowo chętni mogą dowiedzieć się więcej o wycinance i spróbować własnych sił oglądając warsztaty z wycinankarką łowicką. Przygotowano dwa rodzaje warsztatów, jeden dedykowany dzieciom, drugi dorosłym, a wycinanie ułatwią szablony dostępne do pobrania na stronie https://www.galeriawycinanki.pl/szablony

Po obejrzeniu galerii, można wypełnić test, a po pozostawieniu adresu email dla osób, które bezbłędnie wypełnią test zostanie dostarczony wirtualny certyfikat.

Twórcom strony zależało na edukacji i propagowaniu sztuki wycinankarskiej poprzez przekazanie podstawowej wiedzy na temat tradycji ludowych i umiejętności rękodzielniczych związanych ze sztuką wycinania w naszym kraju. W miejsce odwołanych imprez jarmarkowych, podczas których mieli okazję prezentować się artyści ludowi, odwiedzający stronę www będą mieli kontakt ze sztuką w zaciszu swojego domu. Czas spędzony przed ekranem pozwoli w bardziej dogłębny sposób docenić sztukę ludową oraz zrozumieć jej rolę, a także pogłębić wiedzę o tradycji i poczucie tożsamości narodowej.

Twórcy projektu wierzą, że zawody twórców ludowych, które wymierają oraz rzemiosło i tradycyjne metody wykonywania rękodzieła nie są skansenowe i staroświeckie, a przeciwnie: mogą zainspirować nowe pokolenia artystów i odbiorców oraz są bogatym zasobem narodowego dziedzictwa kulturowego.

Na stronie internetowej są dostępne wybrane wycinanki udostępnione przez Konstanciński Dom Kultury ze zbiorów powstającego Muzeum Wycinanki oraz Muzeum Etnograficznego w Łowiczu.

Akcja odbywa się pod patronatem: Konstancińskiego Domu Kultury, Muzeum Etnograficznego w Łowiczu, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Patroni medialni projektu: kulturaludowa.pl, czasdzieci.pl, Sielskie Życie, Czas na Wnętrze

Program uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci.

www.galeriawycinanki.pl

źródło: Kultura Ludowa


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009