Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Biesiada Kurpiowska” – książka z przepisami tradycyjnej kuchni kurpiowskiej

28.08.2020

Fafernuchy, rejbak, psiwo kozicowe… W publikacji „Biesiada Kurpiowska” znajdziemy 69 przepisów nietypowej kuchni kurpiowskiej o oryginalnym nazewnictwie (w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski), okraszonych niebanalnymi rysunkami.

Dzięki książce autorstwa Laury Bziukiewicz możemy poznać potrawy, które budzą sensację wśród gości Muzeum Kurpiowskiego w Wachu i są entuzjastycznie przyjmowane podczas pokazów kulinarnych.

„Biesiada Kurpiowska” to książka (w wersji dwujęzycznej – polskiej i angielskiej), w której Autorka mierzy się z projektem zebrania, usystematyzowania i przedstawienia w przystępnej formie specyficznej kuchni, która powstała na Kurpiach w okresie międzywojennym i utrzymała się do lat 60. XX wieku.

Jest to kuchnia bardzo nietypowa, bazująca wyłącznie na wąskiej gamie lokalnych produktów, o oryginalnym nazewnictwie. Jej zachowanie i rozpowszechnienie w jak najczystszej formie ma znaczenie wyjątkowe dla wiedzy i tożsamości kulturowej nowego pokolenia.

Kurpie Zielone to region, w którym ze względu na swoją izolację geograficzną, oryginalne tradycje ludowe przetrwały do naszych czasów. Pomimo tego, że żyją tu jeszcze osoby, których ustna relacja jest bezcennym źródłem wiedzy na temat kultury tego regionu, nadal brakuje dobrych pozycji opisujących tradycję kulinarną tego terenu.

Autorce udało się porozmawiać z wieloma osobami, dla których kurpiowskie tradycje kulinarne wciąż są żywe, a następnie spisać receptury i opracować prezentowane dania. Prezentowane przepisy mają być nie tylko środkiem promocji kultury regionu, wpisującym się w dotychczasową działalność autorki jako lokalnej twórczyni ludowej, ale również czynnikiem angażującym Czytelnika do aktywnego jej odbioru, bez względu na jego miejsce zamieszkania, narodowość czy wiek czy inne bariery. Przedsięwzięcie to ma także na celu wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej lokalnej społeczności i wzrost obecności tejże kultury w życiu społecznym.

Laura Bziukiewicz od lat zajmuje się szeroko rozumianą promocją Kurpi Zielonych, na których mieszka. Wraz z mężem – Zdzisławem – założyła i prowadzi na terenie swojego gospodarstwa Muzeum Kurpiowskie w Wachu. Od samego początku jego istnienia organizuje warsztaty i pokazy kulinarne oraz biesiady. Talent kucharski i olbrzymia wiedza na temat regionalnej kuchni ludowej zostały docenione poprzez realizacje rożnych programów telewizyjnych poświęconych jej sztuce i kulinariom w polskich i zagranicznych stacjach telewizyjnych. Za swoją działalność otrzymała wiele dyplomów, nagród i wyróżnień. Jest również znaną koronkarką specjalizującą się w wykonywaniu frywolitek. Jej autorskie projekty można zobaczyć na całym świecie a wyroby nabyć za pośrednictwem internetu.

Laura Bziukiewicz, „Biesiada Kurpiowska”
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
ISBN: 978-83-66300-15-7
Stron: 168, 69 przepisów
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda, szyta nićmi, okładka matowa oraz e-book.
Współpraca przy wydaniu:
Ilustracje na okładkę i do wnętrza: Lilia Anna Bziukiewicz
Projekt okładki, opracowanie graficzne: Agnieszka Kazała
Zdjęcia muzeum i eksponatów: Zbigniew Kazała
Zdjęcie Autorki na okładce: Grzegorz Gwizdon
Zdjęcia Autorki: Zdzisław Bziukiewicz
Wstęp do wydania: Krzysztof Braun
Tłumaczenie całości: Róża Anna Ludwikowska, Anna Czajkowska
Patronat: Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Książka jest do nabycia w Muzeum Kurpiowskim w Wachu oraz w księgarni Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro

źródło: Kultura Ludowa


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009