Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Przyłącz się do akcji #potrzebUEmy

09.12.2020

Pokażmy, że UE jest dla nas ważna – apeluje marszałek Adam Struzik, zapraszając mieszkańców regionu do samorządowej akcji #potrzebUEmy. Budżet unijny zaproponowany na lata 2021–2027 może zostać zawetowany przez rząd Polski i Węgier. A to będzie wiązało się z utratą unijnych pieniędzy. Udział w akcji #potrzebUEmy to nie tylko głos sprzeciwu wobec działań polskiego rządu, ale przede wszystkim głos Polaka – Europejczyka. Wywieszajmy flagi – polskie, europejskie i lokalne – by  pokazać, że jesteśmy dumni z przynależności do Wspólnoty.

                    #POTRZEBUEMY

W dniach 10-11 grudnia odbędzie się w Brukseli posiedzenie Rady Europejskiej.

– Na tym posiedzeniu polski premier może albo zawetować, albo przyjąć budżet UE na lata 2021–2027 – mówi marszałek Adam Struzik. – Łączy się to z przyjęciem Programu Odbudowy Europy, czyli również odbudowy Polski. Apelujemy do Pana Premiera, aby nie wetował budżetu unijnego. My po prostu potrzebujemy i tych unijnych pieniędzy, i dalszej naszej obecności w UE. Dotychczas Polska zyskała netto 130 mld euro. W związku z tym apelujemy jeszcze raz: Panie Premierze, potrzebujemy UE, potrzebujemy europejskich norm, zasad, praworządności i prosimy o niewetowanie budżetu. Wystarczy przestrzegać w Polsce prawa.

Samorządowy protest

Jeśli Polska i Węgry podtrzymają swoje weto już za kilka tygodni UE nie będzie miała budżetu. Oznacza to, że będzie mogła zarządzać jedynie pieniędzmi, które zostały z siedmioletniej perspektywy na lata 2014–2020. Dla Polski wiąże się to z cięciami w funduszach na politykę spójności, które już nam przyznano.

– Nie można się zgodzić, aby polityka polskiej partii rządzącej niszczyła nasze relacje z Unią Europejską. Unia Europejska to wspólnota narodów, wartości i solidarności. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie ma nic na sumieniu, nie powinno się bać powiązania praworządności ze wsparciem unijnym – uważa marszałek Adam Struzik i dodaje: – Jak widać, inne kraje się tego nie boją. Nasz wspólny, samorządowy protest pokazuje, że nie wszyscy Polacy myślą tak jak politycy PiS. My doceniamy, szanujemy i stawiamy na współpracę, dialog i praworządność.

Młodzi radni poparli akcję

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego wspierają akcję i w mediach społecznościowych zachęcają do opowiedzenia się za unijnymi wartościami.

– Zablokowanie unijnego budżetu będzie miało katastrofalne skutki dla Polski, zarówno jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną, jak i międzynarodową – zwraca uwagę Julia Senator, rzeczniczka młodzieżowego sejmiku.

– Z powodu tej decyzji ucierpi wiele grup społecznych. Budżet UE zostanie ograniczony do minimum. Inwestycje opłacone z Funduszu Spójności, z którego korzystają najbiedniejsze regiony UE, zostaną wstrzymane. Wstrzymane zostaną także programy naukowo-badawcze, takie jak HORYZONT 2020 czy programy edukacyjne, takie jak ERASMUS+ – podkreślają młodzi radni. I dodają, że dla nich Unia Europejska to pokój i bezpieczeństwo, jednolity rynek, wysokie standardy ochrony środowiska, korzyści dla konsumentów oraz gwarancja poszanowania praw człowieka.

Potrzebujemy UE! Potrzebujemy funduszy europejskich!

Akcję #potrzebUEmy zapoczątkował prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jej celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec weta dla budżetu UE zgłoszonego przez polski rząd. Samorząd Województwa Mazowieckiego popiera tę akcję i aktywnie się w nią włącza, m.in. poprzez sygnowanie wspólnego listu polskich i węgierskich samorządowców do władz Unii Europejskiej.

– Kierujemy nasz wspólny, podpisany przez 275 polskich i węgierskich samorządowców, list do władz UE z prośbą o wsparcie naszych samorządowych działań. Nie możemy zgodzić się na utratę środków europejskich, tak potrzebnych na odbudowę po pandemii – podsumowuje marszałek Struzik.

Do akcji może się przyłączyć każdy mieszkaniec Mazowsza. Wystarczy w dniach 9–11 grudnia br. pokazać, jak ważne są dla nas wartości zjednoczonej Europy, np. poprzez wywieszanie flag unijnych, polskich i lokalnych, wyświetlanie flag unijnych czy odtwarzanie w przestrzeni publicznej hymnu Unii Europejskiej. Można również nagrać krótkie filmiki, w których każdy z nas powie, dlaczego wartości UE są ważne. Można też zaprosić znajomych, rodzinę i wspólnie opowiedzieć, dlaczego potrzebujemy UE, albo wyrazić sprzeciw wobec weta.

Akcja #potrzebUEmy to świadomy i ważny głos Polaków, którzy czują się także Europejczykami.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009