Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Znamy 11 wspaniałych

23.11.2020

Pomagają podczas pandemii COVID-19, działają bezinteresownie oraz budują więzi między mieszkańcami – tacy są wolontariusze na Mazowszu. Po raz dziesiąty rozstrzygnięto konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. W ten sposób Samorząd Województwa Mazowieckiego uhonorował najbardziej zaangażowanych w pracę charytatywną. Spośród 114 kandydatów wyłoniono 11 zwycięzców.

                    infografika - Konkurs Barwy Wolontariatu

Nominowani do konkursu mogli być zarówno pojedynczy wolontariusze, jak i grupy czy całe rodziny. Kandydatów mogły zgłaszać: organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe i samorządowe, a także podmioty, które realizują program wolontariatu prawniczego czy też osoby fizyczne korzystające z pomocy wolontariuszy. Możliwe było również zgłoszenie własnej kandydatury. Jeden podmiot mógł wskazać od 1 do 5 kandydatur.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik to jest bardzo potrzebna inicjatywa.

Nagrodzeni to ludzie, którzy pracują bez rozgłosu. Nie czekają na oklaski i słowa uznania. Jednak w pełni na nie zasługują – dodaje marszałek.

W tym roku dodatkowo pojawiła się kategoria specjalna „Wolontariat w czasie pandemii”, która miała na celu uhonorowanie najciekawszych inicjatyw wolontariuszy związanych z niesieniem pomocy osobom potrzebującym w czasie pandemii COVID-19. Ich pracę docenia m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej w sejmiku województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

Wolontariat to bezinteresowne działanie na rzecz innych, środowiska czy miejsca zamieszkania, które codziennie przynosi korzyści wielu mieszkańcom. To również ważna część życia dla licznej grupy Mazowszan. W czasie pandemii  wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności i pomagają w szpitalach, seniorom czy organizują akcje szycia maseczek  – zaznacza radny województwa mazowieckiego.

Lista laureatów oraz wyróżnionych wolontariuszy:

Kategoria Indywidualny wolontariat

Laureat: Mariusz Goszczycki – zaangażowany w pomoc dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Jeżewie. Żołnierz 56. Pułku Specjalnego, uczestniczył w misjach poza granicami naszego kraju. Przy wsparciu dawnych towarzyszy broni rozpoczął zbieranie środków na rekonstrukcję dłoni jednego z uczniów szkoły podstawowej w Jeżewie. Prowadzi szkolenia dla dzieci pod kątem zagrożeń terrorystycznych czy bezpiecznego wypoczynku nad wodą, współpracując z ratownikami WOPR. Niesie pomoc najbardziej potrzebującym m.in. w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.

Wyróżnienie: Krystyna Paszko – uczennica klasy maturalnej. Od lat zaangażowana w szereg inicjatyw społecznych i wolontariackich. Pełni funkcję przybocznej w warszawskiej drużynie harcerskiej 23 WDW Binduga. Jest autorką projektu pomocowego o nazwie Rumianki i Bratki pomagającego ofiarom przemocy domowej.

Kategoria Szkolne/przedszkolne koło wolontariatu

Laureat: Szkolny Klub Ośmiu „Serce na dłoni” działający przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 223 w Warszawie – Klub istnieje od 2006 r. liczy około 100 wolontariuszy, którzy w zróżnicowany sposób niosą pomoc innym. Współpracują m.in. z kombatantami AK Korpusu „Jodła”, Fundacją „Świat na Tak” oraz z ponad 20 innymi fundacjami i ponad 20 podmiotami lokalnymi.

Wyróżnienie: Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie – współpracuje z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Kraszewie Czubakach, w którym dzięki zorganizowanej zbiórce książek utworzono bibliotekę. Wolontariusze podjęli stałą współpracę, która polega między innymi na cyklicznych odwiedzinach i czytaniu książek dzieciom z hospicjum.

Kategoria Wolontariat grupowy

Laureat: Społeczność No Bell – tworzą ją uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, którzy od lat angażują się w różne formy pomocy potrzebującym. „Szpik pozwala ujść z życiem”, „Dzień życzliwości”, „Choinka marzeń” to sztandarowe akcje, które regularnie są organizowane przez szkolną społeczność.

Wyróżnienie: Wolontariusze Fundacji Ready2Run – grupa działa od maja 2019 r. Ideą, która zapoczątkowała proces tworzenia grupy wolontariuszy, była integracja we wspólnych działaniach osób z niepełnosprawnością z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. 

Kategoria Wolontariat seniorów

Laureat: Akademia Seniora Muzeum Niepodległości w Warszawie – aktywnie uczestniczy w zbiórkach maskotek przekazywanych do Centrum Zdrowia Dziecka, w akcjach podejmowanych przez Muzeum Niepodległości np. opieka nad zwiedzającymi Cytadelę w ramach programu „Kultura 50+” czy organizuje prelekcje promujących zdrowy styl życia w ramach Warszawskich Dni Seniora. W czasie pandemii członkowie szyli maseczki, które przekazano weteranom zrzeszonym w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wyróżnienie: Klub Senior + – działalność klubu polega na motywowaniu seniorów do działań na rzecz samopomocy. Celem klubu jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych. W ramach akcji „podziel się ciepłem” członkowie szyją czapki i szaliki dla najbardziej potrzebujących. Brali aktywny udział w projekcie „Lodowata niedziela dla Jaśka” – swoje rękodzieła wystawiali na licytację, a dochód przeznaczono na rehabilitację potrzebującego chłopca. Klub zaangażował się też w szycie maseczek w czasie pandemii.

Kategoria Wolontariat w czasie pandemii

Laureat: Mieszkańcy gminy Wołomin – czas pandemii pokazał na ogromną skalę jaką empatią i szlachetnością cechują się mieszkańcy gminy Wołomin. By pomóc w łagodzeniu skutków epidemii organizowano zbiórki pieniędzy. Mieszkańcy uszyli blisko 13 tys. maseczek, które trafiły do ponad 20 instytucji.

Wyróżnienie: Paweł Sędek – zakupione z prywatnych środków finansowych maski pełnotwarzowe z filtrami FFP3, maseczki z materiału z jonami srebra oraz przyłbice przekazał dla personelu medycznego. Jednocześnie z różnych stron zaczęły się do zgłaszać szpitale i oddziały, które borykały się z brakiem maseczek. Do akcji włączyli się inny wolontariusze, prywatni darczyńcy oraz gwiazdy show-biznesu.

Wyróżnienie: Kacper Ośko – uczeń, który mimo swoich szkolnych obowiązków w czasie pandemii zaangażował się w społeczną pomoc wolontariacką w Medycznej Szkole Policealnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Swoją pasję, którą jest informatyka, przełożył na pomoc w skoordynowanie działalności zdalnego nauczania we współpracy ze szkolnym informatykiem.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009