- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Poziom wiedzy uczestników XXVII Olimpiady Wiedzy Rolniczej był imponujący
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w październiku br. przeprowadził XXVII Olimpiadę Wiedzy Rolniczej dla młodych rolników z Północnego Mazowsza.
Inicjatywę tę zrealizowano dzięki współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Jej celem było zachęcenie młodzieży wiejskiej do pogłębiania wiedzy rolniczej, lepszego gospodarowania oraz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym tworzenia miejsc pracy dla siebie i innych.
Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą z zakresu systemów jakości żywności, optymalnego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego przez mieszkańców wsi, znaczenia bioróżnorodności w rolnictwie oraz rozwijania przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Bardzo duże uznanie organizatorów wzbudził wysoki i wyrównany poziom wiedzy młodych rolników. W ocenie jury różnice między uczestnikami były wręcz minimalne, wynosiły zaledwie 0,5-2 pkt w ogólnej ocenie poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej. Patrząc przez pryzmat wyników Olimpiady organizatorzy zauważają, że na mazowieckiej wsi pracują bardzo dobrze wykształceni, wyróżniający się rozległą wiedzą młodzi rolnicy. Są świadomi zagrożeń wynikających z produkcji wielkotowarowej, wiedzą jakich działań należy unikać, by chronić środowisko naturalne, znają zasady prowadzenia gospodarstw ekologicznych, powody dla których ochrona bioróżnorodności i produkcja żywności w ramach systemów jakości jest ważna, dostrzegają znaczenie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rzecz tworzenia miejsc pracy i rozwoju obszarów wiejskich.
Najlepsi otrzymali nagrody finansowe:
- Marcin Chmielewski za zajęcie I miejsca – 1300 zł
- Konrad Wiśniewski za zajęcie II miejsca – 1200 zł
- Marcin Bartczak za zajęcie III miejsca – 1100 zł
- Łukasz Olszewski za zajęcie IV miejsca – 1000 zł
- Andrzej Sobiecki za zajęcie V miejsca – 900 zł
Uhonorowanie najlepszych nagrodami finansowymi to efekt Umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1672 zawartej przez MODR z Województwem Mazowieckim w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021. MODR O/Poświętne w Płońsku otrzymał wsparcie w Konkursie KSOW nr 4/2020 w ramach Działania 11: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.
Nagrodami rzeczowymi za miejsca od VI do X uhonorowano następujących uczestników:
- Rafał Ciecierski
- Rafał Antoszewski
- Dawid Gutkowski
- Miłosz Burasiński
Szymon Sikorski
Nagrody rzeczowe ufundowali dodatkowi Partnerzy KSOW: Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Gmina Naruszewo, Zielone Mosty Narwi z Pomiechówka.
Pierwsza dziesiątka najlepszych młodych rolników otrzymała również roczną prenumeratę miesięcznika „Wieś Mazowiecka”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i życzymy sukcesów w pracy oraz udanych inicjatyw w środowisku wiejskim.
Tekst - Małgorzata Najechalska