Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Znamy najaktywniejsze sołectwa i liderki wiejskie!!!

23.09.2020

Wspierają mieszkańców, organizują ciekawe wydarzenia oraz działają na rzecz województwa – takie są mazowieckie liderki wiejskie i sołectwa. Podczas uroczystej gali podsumowującej dwa konkursy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich wyróżnione zostały najlepsze sołectwa i najaktywniejsze liderki. Nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Najaktywniejsza liderka wiejska

Na terenie Mazowsza działają liczne organizacje zrzeszające mieszkanki obszarów wiejskich. Są to zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak i lokalne grupy. Ich działanie bardzo często oparte jest na pielęgnowaniu tradycji i kultury zarówno całego Mazowsza, jak i małej ojczyzny, z której się wywodzą. Już po raz siódmy samorząd organizuje konkurs na najaktywniejszą liderkę mazowieckiej wsi. Liczy się przede wszystkim chęć i potrzeba podejmowania nowych wyzwań oraz już zdobyte osiągnięcia np. w promowaniu wsi czy gminy.

Konkurs adresowany jest do liderek społeczności wiejskiej – działaczek lokalnych, członkiń kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania itp. Jak zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot. – W tym konkursie nagradzamy panie, które są zaangażowane w pracę na rzecz innych i przyczyniają się do rozwoju „małych ojczyzn” –  podkreśla marszałek.

Z roku na rok do rywalizacji zgłasza się coraz więcej osób, organizacji i samorządów. Do walki o tytuł najaktywniejszej liderki stanęło w tym roku 13 pań. Po ocenie kart zgłoszeniowych, komisja konkursowa przeprowadziła test wiedzy o Mazowszu i PROW/KSOW oraz indywidualne rozmowy ze wszystkimi kandydatkami.

Nagrodę główną w wysokości 7 tys. zł  otrzymała Aleksandra Ziółek z Ruszkowa (gm. Nasielsk). II miejsce oraz nagroda w wysokości 6 tys. zł trafiła do Czesławy Kaim z Pustelnika (gm. Stanisławów). Podium zamknęła Krystyna Walecka ze Żdżar (gm. Kotuń), która otrzymała 5 tys. zł. Dodatkowo każda z pań otrzymała nagrodę rzeczową w wysokości 500 zł.

Komisja przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia po 2,5 tys. zł każde – paniom  Adeli Mańkowskiej z Górzna (gm. Górzno) i Agnieszce Gawron-Smater z Kiełpina (gm. Łomianki). Z kolei nagrody specjalne w wysokości po 2 tys. zł trafiły do Doroty Jastrzębskiej z Helenowa (gm. Wiśniew) oraz Marty Krusiewicz z Ludwinowa (gm. Jakubów).

Najaktywniejsze sołectwa

Za nami czwarta edycja konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. W tym roku do konkursu przystąpiły 24 sołectwa. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając najaktywniejszych z aktywnych. Jak podsumowuje Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego, sołectwa w życiu mieszkańców pełnią bardzo ważną rolę. – Dzięki tym wspólnotom realizowane są ciekawe projekty i powstają wyjątkowe inicjatywy. Co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – wskazała.

Do konkursu każda gmina z Mazowsza mogła zgłosić tylko jedno sołectwo. Osiągnięcia, wydarzenia i inicjatywy, zrealizowane inwestycje, które rozwinęły sołectwo przedstawiono w formie dokumentów: tekstów w kronice, sprawozdań, relacji w mediach czy zdjęć.

Tegorocznym laureatem konkursu zostało sołectwo Dziecinów z gm. Sobienie Jeziory. Wieś mikroregionu Urzecze z połączeniem wiejskiej starodawnej zabudowy i nowych obiektów podmiejskiej uniwersalnej stylistyki. To wieś pracowita, pomysłowa i sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka. Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od 2010 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka”. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

II miejsce w konkursie zajęło sołectwo Biskupice w podwarszawskiej gminie Brwinów. Od sześciu kadencji wspólnotą kieruje sołtyska Elżbieta Dolota. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

Natomiast III miejsce w tym roku zajęło sołectwo Żdżar, gmina Kotuń. Wieś historyczna z XVI w. dziś wspaniale wykorzystująca fundusz sołecki, środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale przede wszystkim ponadprzeciętną aktywność i pracowitość swoich mieszkańców. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Wyróżnienia w wysokości po 1,5 tys. zł trafiły w tym roku do sołectw: Jasienica (gm. Tłuszcz), Helenów (gm. Wiśniew), Sośninka (gm. Łaskarzew), Mistów (gm. Jakubów), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Pogorzelec (gm. Maciejowice), Hornówek (gm. Izabelin) i Stare Kosiny (gm. Wiśniewo). 

Uroczysta gala, która odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, była także okazją do krótkich referatów Członków Rady ds. Unii Europejskiej przy Marszałku Województwa Mazowieckiego Pani Grażyny Jałgos-Dębskiej (prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza) oraz znanego aktora scen polskich Pana Olgierda Łukaszewicza.

Laureatom obu konkursów serdecznie gratulujemy!!!

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020

 Finał konkursów KSOW 2020


                       infografika logotypy


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009