- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
XXVII Olimpiada Wiedzy Rolniczej w Poświętnem - rusza nabór!
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku organizuje XXVII Olimpiadę Wiedzy Rolniczej, która odbędzie się 20 października (wtorek) 2020 roku w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym w Płońsku, ul. H. Sienkiewicza 11, początek godz. 10:00.
Nagrody. Za zajęcie miejsc I-V laureaci otrzymają nagrody rzeczowe i finansowe w wysokości od 900 do 1300 zł. Kolejne pięć osób za miejsca VI-X zostanie uhonorowanych nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.
Rekrutacja. Nabór trwa od 21 września i kończy się 15 października br. Warunkiem udziału w Olimpiadzie jest złożenie u organizatora. Karty zgłoszenia, wersji elektronicznej (skan z podpisem) należy przesłać na adres e-mailowy sekretariat.plonsk@modr.mazowsze.pl lub malgorzata.najechalska@modr.mazowsze.pl, w wersji papierowej na adres: MODR O/Poświętne, ul. H. Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk lub faksem na nr 23 662 99 50 ewentualnie złożyć u doradców MODR, którzy przekażą je do MODR O/Poświętne.
Uczestnicy. Zapraszamy do udziału w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej młodych rolników wieku 18-40 lat, uczniów i absolwentów szkół rolniczych oraz kierunków pokrewnych zarówno szkół zawodowych, średnich, technicznych i uczelni wyższych z powiatów: ciechanowskiego, legionowskiego, mławskiego, nowodworskiego, płońskiego, pułtuskiego, żuromińskiego, prowadzących gospodarstwa samodzielnie lub wspólnie z rodzicami.
Tematyka Olimpiady. Obecnie zadania rolnictwa jak i zobowiązania rolników są rozlegle. Rolnictwo to nie tylko dostarczenie żywności do bezpośredniego spożycia i produkcja surowców dla przetwórstwa rolno–spożywczego. To także zatrudnienie pracowników i nowe źródła utrzymania ludności, oddziaływanie na naturalne środowisko człowieka, kształtowanie krajobrazu i rola kulturotwórcza. Dzisiaj potrzebne jest zachowanie zarówno rolnictwa, jak i środowiska na wsi – potrzebna jest równowaga między rolnictwem, działalnością pozarolniczą a środowiskiem przyrodniczym na wsi.
Od uczestników oczekujemy znajomości zagadnień m.in. z zakresu ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, bioróżnorodności, systemów jakości żywności, przedsiębiorczości wiejskiej, partycypacji społeczności lokalnej w rozwoju obszaru itd. Tematy wiodące podczas Olimpiady to:
- Unijne i krajowe systemy jakości;
- Optymalne wykorzystywanie zasobów środowiska naturalnego przez mieszkańców obszarów wiejskich;
- Zachowanie różnorodności genetycznej roślin lub zwierząt;
- Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich - małe przetwórstwo lokalne, zielona gospodarka i tworzenie nowych miejsc pracy.
Przewidujemy również pytania o technologię produkcji, znajomość roślin uprawnych, programy unijne wspierające rolnictwo.
W przerwie między pierwszym a drugim etapem olimpiady odbędą wykłady:
- Wspieranie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w zakresie przetwórstwa lokalnego;
- Optymalizacja wykorzystania przez mieszkańców obszarów wiejskich zasobów środowiska naturalnego - wybrane zagadnienia.
Wykładowcy przedstawią działania wpływające na rozwój obszarów wiejskich, by przybliżyć możliwe ścieżki rozwoju zawodowego na wsi, przedsięwzięcia w jakich młodzież powinna aktywnie uczestniczyć, aby poprawić jakość życia w miejscu zamieszkania.
Partnerzy. Projekt realizujemy przy udziale dodatkowych partnerów KSOW:
- Gmina Naruszewo
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. I. Mościckiego w Ciechanowie
- Zielone Mosty Narwi – Pokrzywnica
Olimpiada zachęca do pogłębiania wiedzy rolniczej i lepszego gospodarowania oraz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym tworzenia miejsc pracy dla siebie i innych na terenach wiejskich. Jej ideą jest ukazanie młodzieży złożoności zadań w rolnictwie, rozszerzenie zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z obszarami wiejskimi, miejscem pracy młodego rolnika.
Projekt otrzymał wsparcie na podstawie UMOWY nr W/UMWM-UF/UM/RW/1672/2020 w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2020-2021.
MODR O/Poświętne w Płońsku i Partnerzy zachęcają młodzież z Północnego Mazowsza do poszerzenia wiedzy i zapraszają do udziału w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej.
W trakcie olimpiady uczestnicy są zobowiązani zachowywać odstęp, posiadać maseczki zakrywające drogi oddechowe i stosować się do zaleceń epidemiologicznych i obostrzeń sanitarnych obwiązujących w związku z COVID-19.
W załączeniu: