Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Głos wsi

12.08.2020

Obszary wiejskie Europy oferują zarówno interesujące możliwości, jak i inspirujące ścieżki prowadzące do sprawiedliwej transformacji.

Konwencja Wiejska i Rolna ARC2020 jest wielostronną platformą, która umożliwia ludziom wypowiadanie się w kwestiach istotnych z perspektywy rolnictwa, żywności oraz działaczy wiejskich. Rolnicy i dziennikarze, jak również przedstawiciele różnych instytucji lub organizacji — od pracowników naukowych po urzędników lub działaczy politycznych — dzielą się swoimi poglądami poprzez artykuły lub debaty skoncentrowane na konkretnych zagadnieniach.

Seria kilkunastu artykułów poświęconych rozmowom na temat obszarów wiejskich, publikowanych na stronie internetowej ARC2020 w 2019 r., jest jak dotąd jedną z naszych najpopularniejszych. Zważywszy na niekiedy niekorzystny obraz obszarów wiejskich przedstawiany w tradycyjnych mediach, miło było usłyszeć o kilku ciekawych i inspirujących inicjatywach z całego kontynentu.

Gospodarka społeczna i solidarna na obszarach wiejskich może oferować alternatywy w czasach głębokiej transformacji.

Eamon O’Hara z Ecolise (europejska sieć na rzecz kierowanych przez społeczność inicjatyw w dziedzinie zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju) napisał o sile kierowanych przez społeczność inicjatyw wiejskich podejmowanych w całej Europie w obliczu wyzwań związanych z degradacją klimatu i różnorodności biologicznej. „Szacuje się, że istnieje (…) około 2500 społecznych inicjatyw energetycznych, 1500 ruchów społecznych Slow Food (skupiających się na zachowaniu tradycyjnej i regionalnej kuchni oraz zachęcaniu do uprawy roślin i nasion oraz hodowli zwierząt gospodarskich charakterystycznych dla lokalnych ekosystemów), a także około 7000 wspieranych przez społeczności programów rolnictwa, które dostarczają żywność na potrzeby ponad miliona obywateli”.

Ruch Landcare skupia szereg zainteresowanych stron z obszarów wiejskich w celu starannego planowania praktyk gospodarowania gruntami. Liderem w skali Europy jest niemiecki region Bawarii — inicjatywie podlega nawet 80% tutejszych gruntów. Dialog w tej dziedzinie był częścią ARC2020 #RuralDialogues — inicjatywy, w ramach której do wsi Cloughjordan przybyły najróżniejsze zainteresowane strony związane z problematyką środowiska oraz rozwoju obszarów wiejskich. Ta irlandzka ekowioska zajmuje obszar 67 akrów, a jej społeczność współdzieli ziemię, infrastrukturę, gospodarstwo rolne, system grzewczy itp.

Artykuł autorstwa Paula Soto i Enrique Nieto z Punktu Kontaktowego ENRD stanowi wnikliwą analizę inteligentnych wiosek i omawia możliwości oraz bariery związane z ich powstawaniem. Sylvia Kay (z TNI — Transnational Institute, instytutu na rzecz badań i orędownictwa w kwestiach międzynarodowych zaangażowanego w budowanie sprawiedliwej, demokratycznej i zrównoważonej planety) opowiedziała nam o rozwoju agroekologii w Holandii. María Coto Sauras (konsultantka w Red2Red pracująca nad polityką publiczną, zrównoważonym rozwojem i sprawami wiejskimi) pokazała, w jaki sposób przemyślane planowanie może pomóc rodzinom imigrantów osiedlić się na obszarach wiejskich Hiszpanii, wykorzystać możliwości i jednocześnie przyczynić się do zaspokojenia lokalnych potrzeb.

Cykl „Głos wsi” naświetlił wiele innych tematów, których motywem przewodnim są korzyści płynące ze wspólnej pracy. Kiedy ludzie działają razem i naprawdę słuchają siebie nawzajem, drobnymi krokami zmieniają świat na lepsze.

Oliver Moore
ARC2020 oraz centrum nauk o współpracy przy University College Cork
e-mail: oliver@arc2020.eu

 

DODATKOWE INFORMACJE

www.arc2020.eu

 

źródło: Rural Connections - europejski magazyn na temat rozwoju obszarów wiejskich


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009