Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Czy wiecie jak smakuje Mazowsze?

07.04.2020

Możecie je poznać, wybierając produkty oznaczone logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

                   Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza -plakat

Mazowiecka kuchnia to wyjątkowe produkty oraz potrawy, często charakterystyczne tylko dla tego regionu Polski. Aby ją poznać i korzystać z niej na co dzień, z pomocą przychodzi europejska inicjatywa Dziedzictwa Kulinarnego.

Mazowsze jest jednym z 47 regionów należących do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Dzięki temu konsumenci wybierający produkty oznaczone charakterystycznym niebieskim logo mają pewność, że powstały one na bazie lokalnych surowców. Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego powstała po to, by ułatwić konsumentom i turystom odnalezienie oraz spróbowanie lokalnej i regionalnej żywności w Europie. Oprócz wspólnego logo, jednolite są kryteria uczestnictwa dla przedsiębiorców, wspólny marketing i działania o zasięgu regionalnym i europejskim.

W mazowieckiej sieci zrzeszonych jest już ponad 110 członków, producentów żywności, ale również właścicieli gospodarstw agroturystycznych, hoteli czy sklepów. Prawo do użytkowania logo przyznaje samorząd województwa mazowieckiego, a samo uczestnictwo jest bezpłatne. Członkostwo w Sieci daje również wiele możliwości dla samych firm, m.in. uczestnictwo w targach, szkoleniach, warsztatach i wydarzeniach promocyjnych organizowanych przez samorząd Mazowsza.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego video, które przybliży ideę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego:

                    

 Urzeckie przysmaki na świątecznym stole

Podczas przygotowywania potraw na wielkanocny stół warto sięgnąć również po (nie)znane dania mazowieckiej kuchni, które zaskakują swoim smakiem, prostotą wykonania, a przede wszystkim historią, która się za nimi kryje.

Na tegoroczne święta polecamy dania mało znanego skarbu z samego serca Mazowsza, czyli podwarszawskiego regionu Urzecza.

Co to jest Urzecze? To historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, związany z handlem wiślanym, flisakami-orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia.

                    zdjęcie - Barszcz chrzanowo-buraczany

Barszcz chrzanowo-buraczany

 Składniki (dla 4-osób

  • 1 kg buraków (czerwona kula lub podłużne)
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka soli
  • 2 łyżki octu 10%
  • 1 średni słoik mocnego chrzanu
  • 1 żółtko
  • pół litra mleka lub słodkiej śmietany
  • liść laurowy, ziele angielskie
  • dodatki do barszczu: jajka na twardo, biała kiełbasa

Przygotowanie: Buraki obieramy i kroimy w krążki, zalewamy ciepłą wodą, dodajemy ocet, cukier, sól, przyprawy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 2-3 dni. Gdy zakwas będzie gotowy, odcedzamy buraki i podgrzewamy wywar (bez zagotowania) przez ok. 10 minut. Następnie dodajemy chrzan i gotujemy całość przez kilka minut. Dodajemy mleko/śmietanę z roztrzepanym żółtkiem i wszystko gotujemy przez kilka minut. Można doprawić do smaku octem lub cukrem. Barszcz podajemy z ugotowaną białą kiełbasą i jajkami na twardo, pokrojonymi w ćwiartki.

 

                  zdjęcie - Sytocha, fot. Jakub Chmielewski

Sytocha

Składniki (dla 4-6 osób):

  • 1 kg obranych ziemniaków
  • 1 litr wody
  • ok. pół łyżki soli
  • okrasa: skwarki, cebulka, siekana pietruszka, biały ser, szczypiorek

Przygotowanie: Ziemniaki obrać, opłukać i zetrzeć na tarce na drobnych oczkach. Starte ziemniaki umieścić na gęstym sitku, nad naczyniem i bardzo starannie przepłukać zimną wodą. Wodę z płukania należy odstawić na godzinę, by na dnie naczynia zebrała się skrobia.
W drugim garnku gotujemy wodę z solą, wkładamy odsączone starte ziemniaki i gotujemy około 15-20 minut. Wodę z płukania ziemniaków zlać ostrożnie z naczynia, ustaną skrobię rozprowadzić w niewielkiej ilości zimnej wody i wlać powoli do gotujących się ziemniaków, mieszając tak, żeby nie było grudek. Całość zagotować.
Sytochę można podawać polaną chudymi skwarkami, podsmażaną cebulką. Można posypać szczypiorkiem, koprem, pietruszką lub pokruszonym białym serem.

Zapraszamy na Mazowsze, smacznego!

Źródło: https://m.beszamel.se.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009