- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Zapraszamy na stronę Budżetu Obywatelskiego Mazowsza
W marcu ruszy nabór projektów do budżetu obywatelskiego Mazowsza! W puli jest 25 mln zł. Kto może zgłosić projekt? Czego mogą dotyczyć? Jak będzie wyglądał wybór? Na te pytania w Żyrardowie odpowiadali przedstawiciele samorządu województwa.
Wszystkich Mazowszan zapraszamy na stronę poświęconą budżetowi obywatelskiemu! Znaleźć tam można m.in. informacje o przykładowych działaniach zrealizowanych z budżetu obywatelskiego, podpowiedzi, jak zgłosić projekt, harmonogram prac związanych z budżetem czy terminy spotkań z mieszkańcami regionu.
– Budżet obywatelski świetnie sprawdził się już w wielu miastach i dzielnicach. My idziemy o krok dalej i oddajemy głos mieszkańcom całego województwa. To duże przedsięwzięcie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Mieszkańcy mogą liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie procesu – podkreśla Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, wiceprzewodniczący Komisji Prawa, Samorządu, bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
To pierwsza edycja BOM-u. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.
– To mieszkańcy zadecydują, które inwestycje zostaną zrealizowane. Zgłaszając projekty, a potem oddając głos na konkretne pomysły, będą współdecydować o swoim najbliższym otoczeniu i dzięki temu rozwijać je. Projekty mogą dotyczyć zarówno infrastruktury, jak i np. wydarzeń kulturalnych – zaznacza Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.
W ostatnim kwartale roku odbyły się konsultacje społeczne uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w której określono zasady i tryb budżetu obywatelskiego oraz wymogi, jakie powinny spełniać składane projekty. Uchwała weszła w życie 7 stycznia br.
– To tak naprawdę ostatni etap przed uruchomieniem naboru projektów. Chcemy w sposób jasny i prosty omówić z mieszkańcami, jakie pomysły można zgłaszać i na co muszą zwracać uwagę. W przypadku naszego budżetu obywatelskiego bardzo ważne są dwie kwestie – inwestycja może być realizowana tylko na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania i musi dotyczyć zadań własnych województwa. Kolejny krok to nabór projektów. Nie wymagamy szczegółowego kosztorysu – wystarczy pomysł i orientacyjny koszt. Szczegółową kalkulację bierzemy na siebie – podkreśla Tamara Borkowska, z-ca dyrektora Departamentu Organizacji urzędu marszałkowskiego.– Składanie projektów i głosowanie odbywać się będzie elektronicznie. Projekty można będzie także składać osobiście lub wysłać pocztą.
Jak zauważa dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Żyrardowie Grzegorz Dobrowolski:
– Mieszkańcy mogą liczyć na naszą pomoc zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i w samym procesie składania projektów. Osoby, które nie mają dostępu od Internetu, będą mogły skorzystać z naszego sprzętu komputerowego. Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową budżetu obywatelskiego bom.mazovia.pl .
Kalendarium spotkań z mieszkańcami:
- ŻYRARDÓW: 28 stycznia, godz. 18.00 – Resursa, ul. 1-go Maja 45;
- PŁOCK: 29 stycznia, godz. 17.00 – Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego, ul. Małachowskiego 1;
- WOŁOMIN: 30 stycznia, godz. 18.00 – Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, ul. Orwida 20;
- RADOM: 4 lutego, godz.17.00 – aula MSCDN-u, ul. Kościuszki 5a;
- CIECHANÓW: 5 lutego, godz. 17.00 – aula MSCDN-u, ul. Sienkiewicza 33;
- PIASECZNO: 5 lutego, godz. 17.00 – sala konferencyjna Centrum Biznesu w Piasecznie, ul. Puławska 38;
- SIEDLCE: 6 lutego, godz. 17.00 – aula MSCDN-u, ul. Asłanowicza 2;
- OSTROŁĘKA: 6 lutego, godz. 17.00 – delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce, ul. Piłsudskiego 38;
- WARSZAWA: 26 lutego, godz. 17.00 – sala konferencyjna na parterze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26.
Ważne terminy
- 2–31 marca 2020 r. – nabór projektów;
- 1 kwietnia–29 maja 2020 r. – ocena projektów;
- 20 lipca–16 sierpnia 2020 r. – głosowanie nad wyborem projektów;
- do 31 sierpnia 2020 r. – wyniki głosowania;
- rok 2021 – realizacja projektów
Słowa kluczowe : Samorząd Województwa Mazowieckiego, Budżet Obywatelski Mazowsza