- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
I Gala Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Przysusze
Organizacje pozarządowe i lokalni liderzy z powiatu przysuskiego i radomskiego zostali nagrodzeni. Relacja z I Gali Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Przysusze.
Za nami pierwsza Gala Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu z terenu powiatów radomskiego i przysuskiego, która odbyła się 12 grudnia w Domu Kultury w Przysusze. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania aktywnych organizacji, lokalnych liderów oraz instytucji, które udzielają wsparcia merytorycznego, doradczego i finansowego dla stowarzyszeń.
Gala jest o tyle istotnym wydarzeniem, albowiem miała na celu prezentację działań oddolnych, podejmowanych dla dobra konkretnych społeczności i osób. Miała na celu pokazanie że warto pomagać, a istotnym elementem dzisiejszych czasów jest budowa aktywnego społeczeństwa w oparciu o organizacje pozarządowe, kluby wolontariackie, ale również grupy nieformalne i lokalnych liderów, którzy podejmują wyzwania na rzecz realizacji wielu interesujących inicjatyw społecznych.
Podczas wydarzenia mieliśmy też możliwość wręczenia głównych nagród i wyróżnień w konkursie „Aktywne NGO” który na celu miał promocję idei społeczeństwa obywatelskiego, promocję postaw aktywizujących mieszkańców i wolontariatu. Założeniem jego organizacji było wyróżnienie aktywnych organizacji i aktywnych osób, które działają społecznie realizując inicjatywy, działania w swoich środowiskach. Ilość zgłoszeń które otrzymaliśmy w ramach konkursu i zakres zgłoszonych inicjatyw, utwierdził nas w przekonaniu jak ważny jest rozwój lokalny w oparciu o silne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, lokalnych liderów. Wiemy, że na terenie tych dwóch powiatów działa wiele świetnych organizacji, dlatego możemy stwierdzić, że mieliśmy szczęście ich gościć i poznać na naszej Gali.
Jednak, zanim rozstrzygnęliśmy konkurs, mieliśmy przyjemność wysłuchania przemówienia instytucji wspierających organizacje. Z ramienia Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie –wystąpiła kierownik Pani Joanna Malarczyk, prezentując zakres planowanych naborów wniosków na 2020 rok. Kamila Baranowska - Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki – Urząd Miejski w Radomiu, opowiedziała o działalności Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu oraz Centrum Wolontariatu „Kuźnia Obywatelska”.
Nasi goście z Lublina Justyna Orłowska – Prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie, oraz Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu, doktor Wydziału Nauk Społecznych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zarazili nas energią i aktywnością, pokazując z jakimi sukcesami funkcjonuje obchodzące w tym roku XX lecie działalności Centrum Wolontariatu w Lublinie. Z kolei Prezes LGD „Razem dla Radomki” – Cezary Adam Nowek opowiedział o podejmowanych działaniach przez nasze Stowarzyszenie na rzecz rozwoju org. pozarządowych i grup społecznych w ramach ogłaszanych konkursów, realizowanych szkoleń i bezpłatnego doradztwa.
Liczne wystąpienia uświetnił świetny koncert w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego Canto z Przysuchy oraz zespołu Rzeczpospolita Babska z Klwowa. Głównym elementem Gali było jednak rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w konkursie na dla najaktywniejszych organizacji, dla najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych i inicjatyw wolontriackich, oraz lokalnych liderów.
W kategorii lokalni liderzy nie przyznano głównych nagród. Wyróżnienia otrzymali
- Małgorzata Szydło - komendantka hufca ZHP Radom-powiat – organizowała wielokrotnie obozy wypoczynkowe, rajdy, festiwale piosenki patriotycznej i harcerskiej. Czynnie uczestniczy w WOŚP. Propaguje ideę Betlejemskiego Światła Pokoju. Pasjonat uwielbiany przez dzieci.
- Elżbieta Niewadzisz – animator kultury z Wieniawy, społecznik, popularyzator kultury ludowej, wieloletni kierownik jednego z najprężniej działających i wielokrotnie nagradzanych na zespołów ludowych – zespołu folklorystycznego z Wieniawy. Wyróżnia ją pasja, miłość i empatia do drugiego człowieka.
- Małgorzata Hadas – wieloletni Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Pogorszyn i Okolice, która na rzecz rozwoju swojej miejscowości zrealizowała kilkanaście projektów – uzyskując na przestrzeni ostatnich 3 lat dofinansowanie z ponad 12 konkursów. Postawiła na aktywizację, ale i aktywny rozwój miejscowości gdzie dzięki staraniom jej i stowarzyszenia powstały świetlica, place zabaw, Eko skwer, boiska do piłki nożnej, boiska do siatkówki
- Marian Kuliński – działacz społeczny z gminy Jastrzębia, lider Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Od 2011 r. kierownik zespołu Ludowego Bartodziejaki. Jest organizatorem, inicjatorem większości działań podejmowanych przez Stowarzyszenie z Bartodziejów.
W kategorii najciekawsze inicjatywy wręczono dwie nagrody główne. Otrzymały je: Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka za cykl spotkań „Piotrówka żywa historia”. Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka to grupa pasjonatów historii. Prezentuje życie codzienne wczesnego średniowiecza ukazując historię z nieco innej perspektywy. Oddając się swojej pasji zarażają nią dzieci jak i dorosłych. Jak twierdzą, rekonstrukcja to nie zabawa, a długie godziny spędzone przy książkach i wszelkiego rodzaju źródłach archeologicznych by jak najwierniej odtworzyć ponad tysiącletnią historię kraju i regionu. I to kochają najbardziej świetnie się przy tym bawiąc. Przygotowali oddolną inicjatywę mającą na celu edukację całych pokoleń.
Druga nagroda przyznana została - Młodzieżowej Akademii Piłki Siatkowej w Przysusze za organizację Superpucharu Polski w piłce siatkowej plażowej w 2019. Organizowane wydarzenie miało charakter niekomercyjny, skupiający się w głównej mierze na zawodnikach, a także na krzewieniu sportowego i zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i osób dojrzałych. W jego realizacje zaangażowanych jest kilkudziesięciu młodych wolontariuszy. Na jego organizację młodzi pasjonaci siatkówki z Przysuchy pozyskali kilkaset tysięcy złotych z różnych konkursów dotacyjnych, pokazują że nawet w niewielkich miejscowościach można organizować ogólnopolskie wydarzenia.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
-Szkolny Klub Wolontariacki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie za organizację inicjatyw wolontariackich w Gmnie Zakrzew, pomoc osobom starszym.
- Stowarzyszenie Babska Rzeczpospolita za projekt polegający na budowie Baszty Widokowej na Zamku Na Kopcu
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” za organizację Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Tacy Sami”
- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce I Okolic za realizację inicjatyw kulturalnych I działalność zespołu „Biesiada Bierwiecka”
- Stowarzyszenie Wrzosowisko za organizację Wiejskiego Wesela W Kulturze Regionu Radomskiego
- Lokalne Stowarzyszenia Kobiet ze Skrzynna za organizację Jarmarków Skrzyneckich I działań Kulturalno-Edukacyjnych.
W kategorii na najaktywniejsze organizacje pozarządowe przyznano 3 główne nagrody. Otrzymały je:
Stowarzyszenie na rzecz dzieci i osób z niepełnosprawnością „Korczak i my” z Radomia. Od 2016 roku działa na rzecz wspierania dzieci i osób z niepełnosprawnością znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie działań wychowawczych, oświatowych, kulturalnych, dobroczynnych, zapobiegających wykluczeniu społecznemu i zawodowemu tych osób. Obecnie liczy 24 członków. W ciągu niespełna 3 lat swojej działalności Stowarzyszenie wygrało i zrealizowało 5 projektów współfinansowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na kwotę 206292 zł dla dzieci z rodzin alkoholowych i dzieci z niepełno sprawnościami zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekty ,, Na wakacje po uśmiech'' projekt profilaktyczny ,,Świat w innych barwach’’, Warsztaty szkoleniowe dla wolontariuszy ,, Mobilni na co dzień'' i ,, Przyszłość bez obaw''. Uznanie jako innowacyjny projekt Inicjatyw Pozarządowych współfinansowany przez Gminę Miasta Radom w wysokości 5000 zł zyskała organizacja Spartakiady Korczakowskiej ,, Sportowy zawrót głowy''.
Której celem jest popularyzacja sportu osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym i ponadlokalnym. Najważniejsze priorytety w 2019 roku to: Organizacja Koncertu charytatywnego ,,35m2 nieba'' Prowadzą Punkt Konsultacyjno-doradczy dla rodziców i opiekunów uczniów niepełnosprawnych, którego celem jest udzielanie doradztwa i konsultacji w zakresie wskazania ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym w różnych dziedzinach życia.
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i promocji wsi Bartodzieje Jedno z najprężniej działających stowarzyszeń regionu radomskiego, które skutecznie sięga po środki unijne i ministerialne, realizując bardo dużą ilość projektów. Stowarzyszenie powstało w 2006 roku i podejmuje działania skierowane do mieszkańców gminy Jastrzębia w następujących obszarach: edukacja, integracja społeczna, aktywizacja społeczna oraz w zakresie działalności wydawniczej. Do najważniejszych zadań należą realizację współpracy z Radomskim Bankiem Żywności i w zakresie dystrybucji i pomocy dla ponad 150 rodzin. Prowadzenie działań zakresie edukacji kulturowej, oraz prowadzenia zespołu Bartodziejaki, realizacja projektu W oberkowym transie, oraz organizacja licznych wydarzeń artystycznych, wieczorów, spotkań, warsztatów oraz pikników rodzinnych.
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Pogroszyn. Pogroszyn to niewielka miejscowość położona w Gminie Wieniawa, której mieszkańcy od kliku miesięcy współpracują na rzecz rozwoju swojej "małej ojczyzny". W czerwcu 2015 roku zarejestrowali nową organizację - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pogroszyn. Stowarzyszenie powstało do wspierania zrównoważonego rozwoju wsi Pogroszyn polegającego na integracji ładu środowiskowego (ekologicznego), gospodarczego, społecznego i przestrzennego, wspierania demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego w lokalnej społeczności, Od tego czasu Pogroszyn zrealizował blisko 20 projektów finansowanych ze środków zewnętrznych – od inicjatyw miękkich, bo budowę infrastruktury (świetlicy, placu zabaw, fitness na powietrzu, boiska do koszykówki, piłki nożnej, altany) – pozyskując na to fundusze jako stowarzyszenie. Są też organizacją która otrzymała na całym Mazowszu najwięcej dofinansowań z programu Mazowsze Lokalnie.
Wyróżnienia otrzymały:
- Stowarzyszenie Babska Rzeczpospolita Klwów
- Fundacja Pogodna Szkoła
- Stowarzyszenie Kajakarzy na rzecz osób niepełnosprawnych w Radomiu
- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gosposie
- Stowarzyszanie na rzecz osób niepełnosprawnych "Razem"
- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic
- Stowarzyszenie Wrzosowisko
- ZHP HUFIEC Radom- powiat - Drużyna Harcerska Karolki z Zakrzewa
- Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna
- Stowarzyszenie "Aktywni 50+" z Przysuchy
- Stowarzyszenie Chór CANTO Przysucha
- Stowarzyszenie Razem dla Skrzyńska
- Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Ludowego "Wolanianki"
- Koło Gospodyń Wiejskich Dębinianki
- Radomskie Towarzystwo Fotograficzne
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Wydarzenie zorganizowane zostało przez LGD „Razem dla Radomki” w ramach zadania publicznego pn. Akademia Menadżerów NGO. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Tekst: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”