- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne
Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne to działania szkoleniowe jakie w 2019 roku prowadził Departament Rolnictwa i rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Szkolenia finansowane były ze środków Departamentu, oraz ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem działania było przeprowadzenie akcji szkoleniowo-edukacyjnej i upowszechnieniowej przybliżającej społeczności Mazowsza wiedzę z zakresu produktu lokalnego i tradycyjnego, zagrodowej produkcji wyrobów w oparciu o surowce uzyskiwane we własnych gospodarstwach, dobrych praktyk pszczelarskich, mleczarskich, zielarskich, łańcuchów dystrybucji żywności, w tym żywności regionalnej i tradycyjnej.
Łącznie przeprowadzono 28 szkoleń w których uczestniczyło prawie 1800 osób. Beneficjentami działań byli mieszkańcy obszarów wiejskich województwa mazowieckiego, w tym rolnicy, rolnicy ekologiczni, rolnicy prowadzący działalność agroturystyczną, przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, uczniowie szkół, pracownicy administracji publicznej, doradztwa rolniczego i inni zainteresowani tematem. Szkolenia z założenia były prowadzone we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania, które dobierały tematy spotkań, terminy, partnerów działania oraz zajmowały się organizacją wydarzenia w terenie poprzez zapewnienie miejsca i poinformowanie zainteresowanych o możliwości uczestnictwa.
Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia dotyczące produktu lokalnego i tradycyjnego – 10 szkoleń, pszczelarstwa – 8 szkoleń, mleczarstwa – 4 szkolenia, zielarstwa – 3 szkolenia. Najwięcej uczestników (ponad 200 osób) zgromadziło szkolenie dla pszczelarzy, które odbyło się w Tłuszczu, w dniu 9 listopada br.
Uczestnicy szkoleń przejawiali duże zainteresowanie udziałem w tego rodzaju zajęciach, szczególnie w zajęciach o charakterze warsztatowym. Postulowali o rozszerzenie oferty szkoleniowej na inne dziedziny przetwórstwa zagrodowego typu przetwórstwo produktów mięsnych, ryb, ptactwa gospodarczego, przetwórstwo owoców i warzyw, w tym produkcja kiszonek. Szkolenia oraz rozmowy z uczestnikami wykazały, że oprócz przekazywania wiedzy o owadach zapylających, pszczołach, ich roli w środowisku, produktach pszczelich, konieczne jest potraktowanie prowadzących pasieki pszczele jako osobną grupę odbiorców i zorganizowanie dla nich specjalistycznych szkoleń, z udziałem uznanych autorytetów z dziedziny pszczelarstwa.
Autor: Krzysztof Zaniewski (RW)