- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Bogactwo lasów i czystej wody – Mazowsze z wizytą na Łotwie
W dniach 25-29 listopada 2019 r. przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z Mazowsza oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego odwiedzili Łotwę. Podczas pięciu dni wizyty delegacja odwiedziła różnorodne projekty realizowane ze środków UE oraz poznała specyfikę działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na Łotwie.
40% terytorium Łotwy to lasy. Drewno jest też głównym towarem eksportowym. Na terenie Łotwy jest 5 parków narodowych. Podczas wizyty uczestnicy wyjazdu poznali lokalnych producentów, którzy swoje pomysły oparli na darach natury. Pierwszy z nich dotoczył produkcji syropu, słodyczy na bazie szyszek sosny. Okazuje się, że w zielonych szyszkach skoncentrowane są składniki odżywcze, mające wpływ na odporność organizmu. Natomiast pyłek sosny zbierany tylko 2-4 dni w roku wykazuje właściwości wzmacniające wątrobę.
Kolejny projekt „Przysmaki natury z klimatem” obejmował produkcję słodyczy z suszonych m.in.: leśnych owoców. Nie zabrakło też projektów infrastrukturalnych – renowacji zabytkowego kościoła luterańskiego, budowy kompleksów rekreacyjno-sportowych czy wieży widokowej. Wiele projektów poświęconych jest również pobudzaniu turystyki, zwłaszcza w obrębie terenów wokół Rygi oraz wsparciu lokalnych producentów produktów spożywczych np. przez organizację imprez plenerowych – festiwali smaku.
Na Łotwie jest 35 Lokalnych Grup Działania. Delegacja z Mazowsza miała okazję odwiedzić trzy z nich: LGD Gaujas Partneriba, LGD Jurkante, LGD Prieriga Partneriba. W zakresie działalności KSOW – aktualnie działa na Łotwie 26 biur terenowych. Działalność biur opiera się na wsparciu lokalnej społeczności, producentów w zakresie dzielenia się wiedzą, poszerzania kompetencji i pozyskiwania środków UE. Obecnie trwają prace nad stworzeniem mapy dobrych praktyk, która będzie dostępna na profilu Facebook. Raz w roku organizowany jest konkurs dla przedsiębiorców, który poprzedzają szkolenia, np. z tworzenia biznesplanu. Laureaci konkursu otrzymują środki na realizację pomysłów biznesowych np. projektów socjalnych czy wprowadzania nowych produktów na rynek – jak kandyzowane kwiaty. Dzięki uczestnictwu w wizycie studyjnej na Łotwie przedstawiciele delegacji z Mazowsza poszerzyli wiedzę
w zakresie funkcjonowania LGD na Łotwie, mają też nadzieję na realizację wspólnych projektów współpracy.
Słowa kluczowe : lgd, lokalne grupy działania, projekty współpracy