- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Tradycja przyciąga
Mazowsze słynie z wielu produktów tradycyjnych i regionalnych, które wyróżniają się pod względem smaku, zapachu czy sposobu ich przyrządzania. Rynek takich produktów odgrywa coraz większe znaczenie w Polsce i w całej Unii Europejskiej. To, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, pokazało szkolenie pn. „Mazowieckie dobre praktyki i tradycje kulinarne – produkty regionalne i tradycyjne“. Wzięło w nim udział 100 osób z ośmiu powiatów województwa mazowieckiego.
Szkolenie odbyło się 27 listopada w sali konferencyjnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach. Na szkolenie przyjechali mieszkańcy powiatów: siedleckiego, łosickiego, mińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, garwolińskiego, ostrowskiego i otwockiego. Byli wśród nich ci, którzy wytwarzają produkty tradycyjne i regionalne, osoby chcące je produkować, pracownicy naukowi, pracownicy siedleckiego oddziału MODR, członkowie KGW, rolnicy, przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane tematyką spotkania, jak też młodzież szkolna i studenci.
Otwarcia szkolenia dokonali: Marek Czapski – prezes OSM w Siedlcach, Wojciech Radzikowski – prezes Oddziału Mazowieckiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, współwłaściciel piekarni Ratuszowa Radzikowscy w Siedlcach oraz Łukasz Wawryniuk w imieniu prezesa Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej Huberta Pasiaka. Koordynatorem szkolenia była Karolina Stańska z zarządu PIPRiL Oddział Mazowiecki.
Krzysztof Zaniewski z Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego poprowadził część wstępną. Wyjaśnił różnice między produktami lokalnymi, regionalnymi a tradycyjnymi, a także przedstawił przykłady z terenu Mazowsza. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja listy produktów tradycyjnych (146 produktów).
Agnieszka Piętka, zajmująca się serowarstwem, w ciekawy sposób pokazała jak łączy wytwarzanie produktów tradycyjnych z innowacją. Przedstawiła dobre praktyki, omówiła także sposoby na pozyskiwanie środków finansowych w celu rozbudowy serowarni. Drugim ogniwem szkolenia był Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). Tu istotę tego tematu w kontekście sprzedaży produktów tradycyjnych prezentował Wiesław Kalicki. Uczestnicy w tej części szkolenia poznali aspekty prawne i podatkowe oraz praktyczne sposoby prowadzenia rolniczego handlu detalicznego.
Wszyscy biorący udział w szkoleniu mieli zapewniony catering, na który składały się dania przygotowane z produktów regionalnych i tradycyjnych pozyskanych z obszaru Mazowsza. Potrawy zostały przygotowane przez Bogusławę Retkowską z Gościńca Goździejewskiego z Kątów Goździejewskich Drugich (gm. Dębe Wielkie).
Produkty dziedzictwa kulinarnego są ważnym elementem oferty turystycznej i agroturystycznej. Są swoistym magnesem przyciągającym do gospodarstw agroturystycznych. Wytwarzanie takich produktów i ich promocja jest też szansą na rozwój regionu. Szkolenie zakończyła długa dyskusja nad najczęściej pojawiającymi się problemami podczas wytwarzania produktów tradycyjnych czy regionalnych.
Organizatorami szkolenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego – Oddział Mazowiecki oraz OSM Siedlce.
Tekst: Łukasz A. Wawryniuk, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej