- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Warsztaty ceramiczne w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza do nowo otwartej pracowni ceramicznej w dniach: 7 listopada, godz. 11.00 lub 15.00, 21 listopada, godz. 11.00 lub 15.00.
Pod okiem doświadczonych i uznanych ceramików uczestnicy poznają tajniki ich pracy oraz ciekawostki na temat regionalnych wyrobów garncarskich i figuralnych.
Każdego miesiąca pracownię przejmie pod opiekę jeden z zaproszonych przez PME ceramików. Spotkania odbywają się dwukrotnie: pierwsze poświęcone będzie w całości toczeniu lub lepieniu z gliny, drugie szkliwieniu i wykańczaniu gotowych form. W listopadzie spotkania z ceramiką z Iłży. W okresie międzywojennym, z powodu coraz mniejszego zapotrzebowania na ceramikę użytkową, rozwinęła się tam ceramika figuralna: świątki, zwierzęta i sceny rodzajowe. Glina występująca w tych okolicach wypala się na kremowy kolor, a figury pokrywa się polewami w odcieniach żółci, zieleni i brązu. Iłżeckim ośrodkiem interesował się Andrzej Wajda, który w 1951 r. nakręcił film dokumentalny „Ceramika iłżecka” i napisał artykuł pt. „Wincenty Kitowski iłżecki artysta ceramik”. Iłżecką ceramikę figuralną niestety możemy oglądać już tylko w muzeach. Obecnie ośrodek iłżecki nie istnieje. Podczas zajęć będzie można nauczyć się wykonywania prostych form ceramiki inspirowanej ośrodkiem iłżeckim. Poprowadzi je Rajmund Kicman - ceramik z ponad 30 letnim stażem. W swojej pracy nawiązuje do tradycji ludowego garncarstwa, a w szczególności figurek grających: gwizdków i gwizdawek. Warsztaty dla osób dorosłych. Poziom: początkujący. Na wszystkie wydarzenia obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl
Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa mogą nastąpić zmiany dotyczące organizacji wydarzeń.
Więcej informacji na stronie www.ethnomuseum.pl