- KSOW 2014-2020
- PROW 2014-2020
- ------------------------
- KSOW 2007-2013
- PROW 2007-2013
- Leader
- ------------------------
- MIAS - Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020
- Rozwój regionalny i lokalny
- Kultura i Turystyka
- Mazowiecki Szlak Tradycji
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
- Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Konkursy
- ------------------------
- Rolnictwo -- Mazowsze. serce Polski (od 2018 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Z serca Polski (2017 r.)
- eKSpresOWy przegląd wydarzeń -- Kronika Mazowiecka (2011 - 2016)
- WIEŚci z Mazowsza (2012-2016)
- ------------------------
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Wizyta studyjna na Pomorzu dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Krasnosielc
W dniach 18 - 19 września 2019 roku członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie Gminy Krasnosielc miały okazję uczestniczyć w projekcie pod hasłem „Wizyta studyjna na Pomorzu dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Krasnosielc”.
Uczestnicy zwiedzali Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które położone jest nad brzegiem jeziora Gołuń. Obejrzeli w nim obiekty regionalnej architektury z okresu od XVII do XX wieku. KGW uczestniczyły w warsztatach pt. „Gôdómë po kaszëbskù”, gdzie podczas zajęć poznawały podstawy języka kaszubskiego, w tym alfabet oraz różnice w pisowni i wymowie liter i całych słów kaszubskich i polskich. Grupa odwiedziła także Ośrodek Edukacji Kaszubskiej Szkoły Podstawowej na Głodnicy, gdzie odbył się wykład na temat atutów obszaru kaszubszczyzny, archeologii, kurhanów i zabytków. Interesującym punktem programu był wykład i prezentacja haftu kaszubskiego. W sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami KGW z terenu LGD „Kaszubska Droga” połączone z kilkuminutowym przedstawieniem, w wykonaniu gospodarzy. Członkowie Kół mieli możliwość wymiany doświadczeń dot. działalności lokalnej w nawiązaniu do kultury i dziedzictwa regionalnego.
Podczas wizyty studyjnej odwiedziliśmy gospodarstwo, które zajęło pierwsze miejsce w lokalnym konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne na terenie województwa pomorskiego. Lawendowa Osada, bo tak się ono właśnie nazywa słynie z ekologicznej uprawy lawendy wykorzystywanej przy produkcji różnych artykułów żywnościowych oraz kosmetycznych. Gospodarstwo to posiada również własne mini SPA oraz grotę solną, co stanowi dodatkową atrakcję. Wizyta w tym miejscu była bardzo inspirująca do rozpoczęcia własnej działalności tego typu. W gospodarstwie odbyły się również warsztaty alchemiczno-kulinarne z lawendą, gdzie Panie mogły pobawić się smakami, zapachami i poeksperymentować. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także Gdańsk podziwiając jego niesamowitą zabytkowej architekturę.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie 28 782,00 zł. Pozostałe koszty w wysokości 4 878,00 zł zostały pokryte z budżetu Gminy Krasnosielc. Wizyta studyjna zorganizowana została przy współpracy z Lokalną Grupą Działania Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej z siedzibą w Czerwonce.
