Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Smacznie, zdrowo i ludowo - relacja z Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu”

19.09.2018

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe mazowieckiej wsi, rokrocznie organizuje Jesienny Jarmark „od pola do stołu”. Trzynastą imprezę z tego cyklu, 16 września w Poświętnem otworzyli: dyrektor MODR Warszawa Pan Sławomir Piotrowski, z-ca dyrektora MODR Warszawa Pan Tomasz Skorupski i dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku Pan Jarosław Grabowski.

Kluczowymi wydarzeniami tegorocznego jarmarku były: konferencja dotycząca produkcji żywności na niewielką skalę i wprowadzanie jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji oraz  IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych.

Konferencja

Część merytoryczną konferencji rozpoczęła dr Beata Bartodziejska z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, Zakład Jakości Żywności w Łodzi wykładem  na temat „Wymagania dotyczące produkcji żywności tradycyjnej na niewielką skalę w gospodarstwach rolnych, systemy jakości żywności i przykłady dobrych praktyk”.

Prof.dr.hab. inż. Zbigniew J. Dolatowski z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie przestawił temat „Dystrybucja żywności tradycyjnej w ramach dostaw bezpośrednich, sprzedaży bezpośredniej i działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej. Zasady prowadzenia rolniczego handlu detalicznego, przykłady dobrych praktyk”.

Konferencja zakończyła się  prezentacją i degustacją produktów tradycyjnych. Produkty tradycyjne zostały wytworzone w małych firmach rodzinnych  z naturalnych surowców. Przetwory z mięsa i wyroby garmażeryjne przygotowały trzy  rodzinne firmy: Artura Zarzyckiego z Skołatowa,  Adama Węgłowskiego z Karniewa i Krystyny Marcyjańskiej z Lutobroka. Dużym zainteresowaniem cieszyły  się nagrodzone i wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych polędwiczki wędzone podsuszane, polędwica kurpiowska, baleron kurpiowski, szynka kurpiowska, kiełbasa wiejska, słoninka skołatowska- przysmak myśliwego. Chleb wypiekany metodą tradycyjną pochodził z małych piekarni z Sochocina i z Sońska. Tradycyjne przetwory z mleka wielokrotnie nagradzane w konkursach kulinarnych przygotowały dwie firmy rodzinne: Tomasza i Elżbiety Rachockich z Turzy Małej i Agnieszki Zalewskiej z Nowego Pawłowa. Na stole znalazły się również tradycyjne oleje Krzysztofa Kowalskiego z Winnik. Restauracja ,,Poświętne” przygotowała żurek z białą kiełbasą,  gulasz warzywny,  babkę ziemniaczaną, kapustę zasmażaną, surówkę z białej kapusty  i napój z mięty i   miodu pochodzącego z pasieki Adama i Wojciecha Piotrkowskich z Żuromina. Uczestnicy konferencji mieli możliwość degustacji soku jabłkowego tłoczonego w gospodarstwie Tomasza Bieńkowskiego. 114 uczestników konferencji miało możliwość poznać i posmakować unikalnych  produktów i potraw z Północnego Mazowsza.

IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych

W przeglądzie wzięło udział 14 zespołów: 8 w kategorii muzyczno-wokalnej i 6 w kategorii muzyczno-tanecznej. Zespoły oceniało 5 osobowe jury, któremu przewodniczyła Izabela Bednarczyk, zastępca dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Występy artystyczne skupiły wielu widzów, którzy z zaciekawieniem oglądali dawne tańce i przysłuchiwali się znanym, ludowym melodiom. Komisja konkursowa oceniła zespoły według kryteriów zawartych w regulaminie konkursu i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

kategoria muzyczno-wokalna

  • 1 miejsce – Klub Seniora „Zielenianki” z Zielonej,
  • 2 miejsce – Amatorski Zespół Wokalny Seniorów Czernice Borowe,
  • 3 miejsce – „Zielona Melodia” z Gruduska,

kategoria muzyczno-taneczna

  • 1 miejsce – Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”
  • 2 miejsce – Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna,
  • 3 miejsce – Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”.

Uczestnikami XIII Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu”, byli rolnicy i mieszkańcy Mazowsza, którzy przybyli, by zapoznać się z wieloma ciekawymi formami przedsiębiorczości wiejskiej, porozmawiać z producentami lub wytwórcami, wymienić poglądy czy doświadczenia. Nie zawiedli także mieszkańcy Płońska.

Impreza stwarzała także możliwość bezpośrednich rozmów z doradcami Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału Poświętne w Płońsku, pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Płońsku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Ciechanowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze z Płońska. Liczne i ciekawie zaaranżowane stoiska wystawiennicze zachęcały do zakupów tradycyjnych wyrobów, takich jak pieczywo, wędliny, miody czy sery. Nie brakowało ciekawych przykładów  rękodzieła i sztuki ludowej, a także bogatej oferty kwiatów, drzew, krzewów owocowych i ozdobnych. W tegorocznej imprezie swoje wyroby zaoferowało 50 wystawców.

Zespół ludowy tańczący na scenie

Zespół ludowy tańczący na scenie

Widownia podczas przeglądu Przeglądu LZA

sala wypełniona ludźmi degustującymi potrawy

Kiermasz kwiatów

Stoiska z żywnością i degustujący uczestnicy kiermaszu

Zapraszamy za rok!

Tekst: Danuta Bronowska

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska


                    

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009