Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowsze liderem innowacyjności

16.05.2018

Według rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie.

Zaskoczeniem jest  awans mniejszych województw. Największy wzrost innowacyjności osiągnęły województwa opolskie – awans aż o 3 pozycje oraz łódzkie – 2 pozycje w górę.

Od lat na podium

Pierwsze dwa miejsca w rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, podobnie jak w trzech ubiegłych latach, zajęły województwa mazowieckie i małopolskie. Na podium znalazło się województwo pomorskie, które do tej pory zajmowało czwartą pozycję. Konsekwencją awansu pomorskiego był spadek województwa dolnośląskiego z trzeciego miejsca na kolejne.

W tegorocznym rankingu zaskakuje powiększający się dystans do lidera. O ile w latach poprzednich większość województw zmniejszała dystans do czołówki, to w tym roku aż 9 z nich oddaliło się od Mazowsza.

Dla przeciwwagi 6 regionów zmniejszyło dystans do województw na podium. Wśród nich pozytywnie zaskoczyły łódzkie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz opolskie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje opolskie, które w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowało aż o 3 pozycje i dołączyło do grupy województw o największej dynamice pozytywnych zmian. Województwo łódzkie poprawiło pozycję o 2 miejsca, wyraźnie zwiększając nakłady na działalność badawczo-rozwojową i poprawiając pozycję w kategorii uzyskanych patentów.

Największe spadki w rankingu (o 2 pozycje) zanotowały województwa podkarpackie, podlaskie oraz zachodniopomorskie. Regiony te osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe województwa m.in. w kategoriach „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy”.

Kryteria innowacyjności

Opracowanie „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów” autorstwa ekspertów Banku Millennium jest punktem wyjścia do stworzenia rozszerzonego raportu, który zostanie opublikowany jesienią tego roku. Zostaną w nim przeanalizowane czynniki, które wpływają na wyniki poszczególnych województw oraz wpływ potencjału innowacyjnego regionów na ich atrakcyjność inwestycyjną. W rozszerzonej edycji raportu znajdą się również komentarze ekspertów, którzy podzielą się „przepisem na innowacyjność”.

„Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem Banku Millennium przeprowadzanym corocznie od 2016 r. Analiza wyników jest opracowywana z wykorzystaniem ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Składowe rankingu to 6 kryteriów największym stopniu warunkujących rozwój innowacyjnej gospodarki: wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów.

Źródło: www.mazovia.pl

Słowa kluczowe : bankowośćinnowacyjność


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009